Jak zrobić stolik kawowy z drewna.
Stworzenie drewnianego stolika kawowego w stylu loftowym to doskonały pomysł na dodanie surowego, industrialnego charakteru w twoim domu, pokoju, czy firmie. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które pomogą Ci w realizacji tego projektu.
Zacznij od stworzenia projektu stolika kawowego na którym Tobie zależy. Zdecyduj o wymiarach, kształcie i kolorystyce, które chcesz osiągnąć. Loftowe stoliki na metalowych nogach często mają proste kształty, więc może zdecydować się na kwadratową lub prostokątną formę.
Teraz czas zdecydować o wyborze drewna. Wybierz solidny materiał na blat. Doskonałym wyborem może być drewno dębowe, choć niestety nie jest tanie. Tańsze drewno to drewno sosnowe lub deski ze starego drewna, które możesz połączyć lub pozostawić w naturalnym kształcie bez mocnej ingerencji w ich wygląd poprzez grubościówkę i szlifierkę.
WAŻNE: Drewno koniecznie mus być dobrze wysuszone, dlatego bardzo ważne jest wiedzieć, że kupujesz drewno w odpowiednim miejscu, z dobrego źródła. Do wykonania mebli nie wystarczy drewno, które leżało kilka lat. Nie jest ona wtedy jeszcze w pełni suche. Drewno powinno być suszone w specjalnych komorach do suszenia drewna. Drewno źle wysuszone będzie się z czasem odkształcać.
Pomysł na stolik kawowy DIY ( zrób to sam ).
Stolik kawowy wykonany samemu z pewnością będzie ładną ozdobą i praktycznym meblem pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonany. Jeśli masz już pomysł na ogólny wygląd, wybrałeś drewno i masz potrzebne narzędzia czas zaczynać. Pomysły na stoliki kawowe możesz zaciągnąć od nas, lub z innych źródeł w Internecie, lub być może widziałeś ciekawy stolik w jakimś sklepie.
Wiele pomysłów na wykonanie stolika kawowego we stylu zrób to sam znajdziesz na Pinterest na naszym koncie https://pl.pinterest.com/ManufakturaEcoDecoArt/, lub ogólnie na Pinterest. Znajdziesz tam setki bardzo interesujących pomysłów DIY na stoliki kawowe.
Jak zrobić stolik z plastra drewna.
Stolik z plastra drewna należy zacząć od zakupu jak powyżej pisałem suchego drewna. Dobrze jest mieć zaznajomione miejsce, czy firmę, o której wiesz, że zakupione tam drewno jest suche. My korzystamy tylko z takich miejsc kupując drewno do produkcji mebli. W sprzedaży nierzadko są stoliki ze świeżego drewna. Są one podejrzanie tanie i będą się odkształcać.
Kiedy zakupiłeś już wysuszony plaster drewna za który możesz się spodziewać zapłacić od 300 do 1000 zł ( cena zależy od rodzaju drewna i wymiarów ) wtedy jesteś już na dobrej drodze. Jeśli masz szlifierkę oscylacyjną to szlifowanie wyrównanego plastra drewna zacząć możesz od gradacji papieru ściernego 80-100.
Szlifowania plastra drewna to mozolna praca i zdziwisz się pewnie jak teraz przeczytasz, ze zajmie to Tobie dobre 5 godzin samego szlifowania, aby doprowadzić drewno do stanu w jakim powinno być, aby nadawało się na ładny stolik kawowy. Szlifowanie trwa tak długo, gdyż najpierw szlifuje się jedną gradacją przez załóżmy 1-2 godziny. Następna gradacja to 120 i znowu szlifujemy ok 1 godziny. Następnie ostatnia gradacja to 180 i to powinno wystarczyć. Tą gradacją stolik musi być szlifowany 1-2 godziny. Dopiero po tak długim szlifowaniu drewno nie posiada tzw. “bączków”, które robi szlifierka.
Jak zrobić stolik kawowy okrągły.
Okrągły stolik kawowy możemy wykonać z plastra drewna, jak ten powyżej. Jeżeli jednak chcemy stolik wycięty w równy okrąg potrzebujemy najpierw skleić z drewna kwadratowy blat. W tym celu potrzebna jest prasa stolarska, lub jeżeli takowej nie mamy to mogą być ściski stolarskie. Dodatkowo potrzebować będziemy klej do drewna. Może to być klej zwykły Vikol, choć klejów do drewna nie brakuje i są różne rodzaje.
Wystarczy popatrzeć za nimi w wyszukiwarce google.
Odnośnie klejenia blatu: warto zobaczyć kilka filmów na YT, gdzie dowiemy się jak skleić blat z drewnianych desek. Podstawową sprawą jest: suche drewno naszego wyboru z wyrównanymi na stolarskiej wyrówniarce krawędziami. Nie wystarczą deski przecięte wzdłuż na pile stołowej, gdyż nie mają one idealnie płaskich krawędzi.
Najprawdopodobniej nie masz takiej wyrówniarki więc z tej usługi musiałbyś skorzystać w warsztacie stolarskim. Chociaż są w sprzedaży niedrogie wyrówniarki, jednak na zrobienie jednego stolika nie opłaca się zakup takich narzędzi i maszyn.
Kiedy masz już sklejony równy kwadratowy blat należy wyciąć z niego okrąg używając w tym celu frezarki. Robiąc z długiej deski i ołówka “cyrkiel” rysujemy okrąg na drewnie.
Jak to zrobić zobaczyć możesz na niejednym firmie na YT.
Mając już wycięty okrąg możesz zamocować blat to metalowych nóg, jeżeli na takowe się zdecydowałeś. Może zakupić takie u nas a także w wielu innych miejscach w Internecie, lub niektórych sklepach stacjonarnych. Po wykonaniu tych czynności masz już stolik gotowy! Oh zapomniałem dodać! Przed przykręceniem nóg musisz zabezpieczyć drewniany blat olejem, woskiem, lub lakierem. Który wybrać?
O tym piszemy tutaj: olej, wosk, czy lakier do drewna.
Jak zrobić stolik kawowy na kółkach.
Aby móc zrobić stolik kawowy na kółkach musimy zacząć od poprawnego zaprojektowania stolika. Musi on mieć głównie miejsca do przykręcenia kółek. W tym celu sprawdzi się stolik w kształcie drewnianej bryły w kształcie sześcianu, lub chociażby składający się ze ścian, blatu i spodu stolika. Taka konstrukcja ma tzw. spód do którego można przykręcić wybrane przez nas kółka.
Jeżeli chodzi o drewno to należy tutaj zastosować wszystkie powyższe porady odnośnie zakupu suchego drewna, szlifowania i zabezpieczenia drewna.
Jak zrobić stolik kawowy z żywicą epoksydową.
Do zrobienia stolika kawowego z żywicą epoksydową będziesz potrzebował drewno jak opisane powyżej plus oczywiście żywicę epoksydową. Stolik z żywicą można robić na dwa sposoby. Jedne sposób to przygotowanie formy. W tym celu możesz użyć płytę wiórową laminowaną. Na niej należy ułożyć drewno.
Płytę należy zamknąć z każdej taką samą płytą. Należy wyciąć odpowiednie odcinki i zrobić tzw. “korytko”. Aby żywica się nie rozlewała należy sylikonem uszczelnić wewnętrze krawędzie naszej formy. Po tym kiedy sylikon już nam stwardniał możemy wlać żywicę w naszą formę do wysokości drewna.
W celu usunięcia pęcherzyków powietrza z żywicy należy podgrzewać ją delikatnie co powoduje usunięcie tych pęcherzyków. Podgrzewać możemy ostrożnie palnikiem. Wszystkie te czynności należy wykonywać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i w pomieszczeniu dobrze wentylowany.
Kiedy żywica już nam stwardnieje a z tym trzeba zaczekać minimum 24 godziny, lub nawet 48 godzin blat trzeba będzie przeszlifować. Szlifowanie blatu z żywicą epoksydową jest trudniejsze szlifowanie blatu drewnianego. W tym celu będziesz potrzebować różne gradacje papieru ściernego.
Zacznij od gradacji100, następnie 120, następnie 150, następnie 180 i być może to wystarczy. Szlifując papierem o gradacji 180 najlepiej jest korzystać z siatki ściernej na szlifierkę. Należy też ją regularnie co chwilę czyścić kompresorem. Brak czyszczenia będzie ciągle tworzył niechciane “bączki”, czyli rysy na powierzchni blatu. Kiedy pozbędziesz się wszystkich rys blat powinieneś zabezpieczyć olejem, woskiem, lub lakierem do drewna.
Jak zrobić stolik kawowy ze starych desek.
Aby zrobić stolik kawowy ze starych desek potrzebujesz kilka narzędzi. Będzie to głównie piła i szlifierka. Aby zaoszczędzić sobie kłopotu możesz kupić stare deski już ładne wycięte i wyszlifowane, ale jeśli chcesz jednak zrobić ten stolik sam to musisz przyciąć wszystkie deski na jedną długość i je ładnie wyszlifować. Szlifowanie należy wykonać tak jak podałem powyżej. Jak każde drewno, a w tym przypadku blat stolika musi być gładkie i przyjemne w dotyku. Drewno należy zabezpieczyć woskiem, lub olejem, lub lakierem do drewna.
Jeżeli chcemy, aby nasz stolik był po prostu z desek, czyli bez klejenia ich w jeden blat, należy wtedy przygotować odpowiednie nogi. Mogą być to nogi metalowe z otworami na wkręty nawierconymi w odpowiednich miejscach tak, aby móc tam przykręcić nasze deski. I stolik gotowy.
Jakie nogi do stolika.
Metalowe nogi to kluczowy element stylu loftowego. Możesz je zrobić ze stali nierdzewnej, zwykłego metalu lub rur stalowych hydraulicznych. Oczywiście do stolika można też zrobić nogi drewniane. Przeważnie robi się je z tego samego gatunku drewna co blat. Stalowe nogi raczej należy kupić, gdyż spawanie we własnym zakresie jeśli się na tym dobrze nie znamy będzie raczej kłopotliwe i nasz stolik nie będzie raczej zbyt piękny.
Drewniane nogi możemy już prędzej wykonać samemu, jeżeli wybierzemy prostą konstrukcję. W tym celu potrzebować będziesz drewno, piłę, szlifierkę, wkrętarkę i wkręty. Prace z elektronarzędziami zawsze wymagają najwyższej ostrożności. Wiele inspiracji na drewniane nogi znajdziesz na powyżej przedstawionych witrynach www.
Jak szlifować drewno
Drewno należy szlifować zaczynając od niskiej gradacji. W zależności od tego jakie mamy drewno to zaczynamy od gradacji 80-100. Jeśli drewno mamy heblowane to śmiało zaczynamy od 100. Po przeszlifowaniu całej powierzchni jedną gradacją powinieneś zmienić papier na wyższą gradację, jak 120, 150, 180, 220 i na tym można zakończyć.
Czym szlifować drewno.
Drewno powinieneś szlifować szlifierką i są ich różne rodzaje. Weź pod uwagę, że szlifowanie drewna to sporo pyłu i jeśli nie szlifujesz na dworze to warto mieć szlifierkę do której możesz podłączyć odkurzacz, który będzie pochłaniać cały kusz. W przeciwnym wypadku będziesz miał wszystko wokół zakurzone. Pamiętaj także, że przy szlifowaniu drewna powinieneś używać maski przeciwpyłowej. Krawędzie drewna możesz szlifować ręcznie używając specjalnego stolarskiego uchwytu do papieru.
Czym zabezpieczyć drewniany stolik kawowy.
Zdecyduj się na odpowiednie wykończenie blatu. Możesz pozostawić drewno w naturalnym kolorze, pokryć je olejem, woskiem lub lakierem do drewna. To są trzy główne metody na zabezpieczenie drewna mebli domowych takich jak np. stolik kawowy.
Każda forma zabezpieczenia drewna ma swoje plusy i minusy o czym możesz przeczytać tutaj: