Jak odnowić stare meble?
Odnawianie mebli drewnianych – nowe życie dla starego mebla.
Jest to zadanie w miarę proste. Pisaliśmy już trochę o tym tutaj.
Teraz postaramy się poruszyć ten temat trochę z innej strony. Zawsze oczywiście możesz zerknąć w powyższy link, aby zapoznać się z tym co już na ten temat napisaliśmy.
Od czego zacząć.
Jak odnowić stare meble – Myślę, że warto najpierw zastanowić się nad tymi podstawowymi sprawami. Co będziesz potrzebować, aby odnowić swoje drewniane meble? Jak do tego podejść? Czy wymagana jest jakaś specjalistyczna wiedza stolarska? Śpieszymy z odpowiedziami. Będziesz potrzebował:
- czas na odnowienie tego mebla.
- stosowne pomieszczenie gdzie jakby nie było trochę nabrudzisz
- podstawowe narzędzia takie jak szlifierka oscylacyjna, szpachla do drewna, papiery ścierne różnej gradacji, lakier, wałek, lub pędzel.
- nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, lecz możesz i wręcz powinieneś zasięgnąć podstawowych informacji jak do tego podejść. Najważniejsze w tym wszystkim jest Twoje bezpieczeństwo.
Ile czasu potrzeba na odnowienie drewnianej szafki.
- Dużo zależy do tego jakie wymiary ma szafka. Z małą szafką, która jest niska np. komoda z 3 szufladami uporasz się szybciej niż z większą witryną, która jest już innych gabarytów. Z taką musisz też zachować większą ostrożność i będziesz być może potrzebował pomocy drugiej osoby do jej przesuwania itp.
- Następna sprawa, która wpływa na czas jaki jest potrzebny do przeprowadzenia solidnej renowacji mebli drewnianych będzie stopień zniszczenia, zabrudzenia, czy ew. uszkodzenia mebla. Jak się pewnie domyślasz te rzeczy są kluczowe w tym jak długo będziesz zajmował się naprawą i odnowieniem mebla.
- Dobra wiadomość jest taka, że przecież raczej nikt Ciebie z tym nie pogania, jeżeli robisz to sam dla siebie. Gorzej jest jeśli zadeklarowałeś się zrobić to dla kogoś i masz limit czasu w którym wypadałoby, aby to było zrobione. Także jeżeli naprawiasz własne meble możesz to wykonać w dogodnym dla Ciebie czasie i nie musisz zrobić wszystkiego na raz.
Jakie papiery ścierne użyć do szlifowania drewna.
- W pewien sposób trochę będzie zależało od tego czym pokryta jest szafka, czy też inny mebel. Jeżeli jest pokryta olejem, lub woskiem do drewna możesz nawet zacząć papierem ściernym gradacji 100. Warto robić to w przewiewnym pomieszczeniu, oraz powinno nosić się maskę przeciwpyłową, aby nie wdychać tego wszystkiego co będzie szlifowane.
- Jeżeli szafka była malowana farbą i może się okazać, że nawet jest pokryta kilkoma warstwami farby to lepiej zacząć do gradacji 80.
- Po zeszlifowaniu tego co znajdowało się na meblu papierami 80, 100 i 120 należy odpylić mebel odkurzaczem. Wtedy też będziesz mógł ocenić, czy ten stan wyszlifowania jest wystarczający. Ważne, aby drewno nie miało tzw. “bączków” tj. śladów od szlifierki. Jeżeli ma takie to powinieneś świeżym papierem o gradacji 120 przeszlifować ponownie.
- Następnie trzeba ocenić czy w drewnie są jakieś ubytki. Jeżeli są to należy je zaszpachlować szpachlą do drewna. Wszystkie te materiały kupisz w sklepie budowlanym. Kolor szpachli dobierz do docelowego koloru jaki chcesz nadać meblowi.
- Po nałożeniu szpachli czekamy aż stwardnieje i szlifujemy ponownie gradacją 120-180.
- Na koniec znowu odkurzamy mebel.
Jak nadać kolor drewnie Twojej szafki.
- Kolor najlepiej nadać bejcą, których jest wiele kolorów, jak i wiele rodzajów.
- Najmniej kłopotu będzie sprawiać bejca wodna. Nie wydziela ona zbytnio szkodliwych substancji i nie ma przykrego silnego zapachu.
Zabezpieczenie drewna.
- Nadszedł czas zabezpieczenia drewna. Jest na to kilka sposób i możesz użyć w tym celu różnych preparatów.
- Oleje do drewna: możesz nałożyć kilka warstw oleju do drewna Twojego wyboru. Jest ich w sprzedaży całe mnóstwo. Każda warstwa musi być pozostawiona na kilka, lub kilkanaście godzin przed nałożeniem następnej. Szczegóły będziesz mieć napisane na opakowaniu.
- Woski do drewna: chronią drewno lepiej niż sam olej do drewna, choć są też oleje z dodatkiem wosków. Te lepiej zabezpieczają drewno. Podobnie jak olejowanie tak też woskowanie mebla wymaga kilku warstw.
- Lakier do drewna: jest wiele różnych gatunków lakierów, lecz do domowych warunków upewnij się, że kupisz lakier bez zbędnej chemii i taki który nie ma silnego zapachu. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie lakieru wodnego.
Jak odnowić stare meble – Podsumowanie.
W tych kilku prostych krokach możesz sam we własnym zakresie wykonać renowację swoich drewnianych mebli. Radość z tego będzie ogromna.
Jeżeli jednak brakuje Tobie pierwszego ważnego składnika tej procedury, czyli czasu zachęcamy do kontaktu. Być może pomożemy w renowacji Twoich drewnianych mebli.